مقالات پیشنهادی

سوالات قبل از ازدواج

قبل از اینکه ازدواج کنیم چه سوالهایی باید بپرسیم؟

سوالات قبل از ازدواج

همانطور که در مقالات قبلی درباره ی ملاک های ازدواچ در سربرگ تازه گفتیم، باید پیش از ازدواج سوالات قبل از ازدواج را به اندازه کافی بپرسیم  تا بتوانیم به داشتن زندگی مشترک بهتر از نظر روانشناسی مطمئن شویم.

سوالات قبل از ازدواج به سه دسته تقسیم میشوند. دسته اول درباره ی شخصیت طرف مقابل مبیاشد. دسته دوم سوالات قبل از ازدواج درباره ی ارزش های زندگی میباشد. و دسته سوم سوالات قبل از ازدوج درباره ی سنت ها و فرهنگ خانوادگی میباشد.

سوالات قبل از ازدواج درباره ی شخصیت

سوالات قبل از ازدواج درباره ی شخصیت بیشتر باید به صورت عملی مورد آزمون قرار بگیرد. و بتواند منبع موثقی برای تصمیم گیری درباره معیار های انتخاب همسر باشد. مثلا نمیشود به طرف مقابل بگویید آیا تو آدم عصبی هستی؟ یا آیا خشن هستی و دست بزن داری؟ طبیعتا همه به این سوالات پاسخ منفی خواهند داد.

بنابر ین باید نشانه های اختلالات روانشناختی را در وی پیدا کنید و روی آنها تمرکز کنید. البته این را نیز در نظر داشته باشید که یکی از اصول اولیه پیش از انجام آزمون های عملی بر شخصیت طرف مقابل پیش از ازدواج باید سوال هایی را درباره ی شخصیتش بپرسید اما بسیار کلی.

سوالات قبل از ازدواج
سوالات قبل از ازدواج

سوالهایی درباره ی شخصیت برای پرسش های قبل از ازدواج

مثلا از او بپرسید که خودش را چگونه انسانی میداند؟ آیا از نظر او خودش بی نقص است؟ تا چه اندازه به روانشناس و مشاور معتقد است و احتمال دارد در شرایطی به آنها رجوع کند؟

نظرش درباره ی خانواده اش چگونه است؟ آنها چگونه هستند؟ در خانواده اش بیشتر با چه کسی صمیمی است؟ آیا وابستگی میان آنها وجود دارد یا محبت واقعی؟از نظر او یک شخصیت مثبت و کامل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

آیا دوستان صمیمی دارد؟ چندتا؟ چطور با آنها دوست شده است؟ چه مدت است که با آنها در ارتباط است و وضعیت عمومی رابطه اش با دوستان و اطرافیان چگونه است؟

درباره ی آرزو هایش بپرسید؟ آیا اصلا آرزویی دارد؟ اگر دارد آرزو هایش خیلی بلند پروازانه و غیر قابل دسترس است یا برای آنها برنامه ریزی دارد و میداند به کجا میرود؟ آیا اصلا برای آینده برنامه ریزی دارد؟

امتحان کردن شخصیت طرف مقابل پیش از ازدواج

برای اینکه بتوانید طرف مقابلتان را پیش از ازدواج بهتر بشناسید، لازم است او را مورد آزمایش قرار دهید. تا اخلاق هایش را بیشتر بشناسید. و مهم تر از آن اگر تصمیم به ازدواج گرفتید در زنگی مشترکتان از روبرویی با اخلاق های خاص طرف مقابل شوکه نشوید.

در رانندگی چگونه برخورد میکند؟ آیا از مسائل ساده مثل پیچیدن بی موقع ماشین دیگری جلوی ماشینش شدیدا عصبانی میشود؟ آیا معمولا قوانین را زیر پا میگذارد؟

در حضور خانواده اش چگونه برخورد میکند؟ مثلا اگر شما زمین بخورید واکنش او نگرانی خواهد بود یا به زور جلوی خنده اش را خواهد گرفت؟ در مقابل افرادی با موقعیت مادی کمتر رفتارش چگونه است؟ آیا ترجیح میدهد به آنها فخر بفروشد؟

آیا وابستگی شدید به خانواده اش دارد؟ یا به کل با آنها ارتباط خوبی ندارد؟ آیا انسان خسیسی است؟ آداب معاشرت را چگونه رعایت میکند؟ اخمو و خشک است یا به راحتی میتواند با دیگران ارتباط برقرار کند؟

سوالات قبل از ازدواج درباره ی ارزش های زندگی

ارزش های زندگی برای هر کس با توجه به تربیت خانوادگی و دیدگاهش به آینده متفاوت است. و یکی از مهمترین نکات درباره ی ازدواج هم همین ارزش ها است. فرض کنیم کمک کردن به دیگران برای شما یکی از ارزش های زندگی است.

شما فکر میکنید که حتما باید به نیازمندان کمک کرد. اما طرف مقابل این عقیده را ندارد. و به نظرش هرکس مسئول زندگی خودش است. این در آینده میتوان شما را دچار اختلافاتی در این زمینه بکند.

درباره ی مسائلی نه برایتان دارای اهمیت است در خواستگاری بپرسید. شغل و تحصیل ، درباره ی مسائل مذهبی و مسائل عاطفی نیز باید در سوالات پیش از ازدواج اهمیت داده شود.

درباره ی آینده در خواستگاری سوال بپرسید

اینکه فردی خود را در چند سال آینده زندگی اش کجا میبیند مسئله بسیار مهمی است. فرض کنیم شما هنوز میخواهید به تحصیل، تجربه زندگی یا یادگیری مسائل جدید بپردازید. و هدفتان از ازدواج بوجود آوردن یک خانواده پر جمعیت نیست.

اما فرد مورد نظر درحال حاضر پول و مایحتاج کافی را برای تامین نیاز های شما ندارد! در این صورت شما در زندگی آینده تان دچار سرخوردگی و دلزدگی میشوید. به قولی فکر میکنید شما خوشی هایتان را فدای ازدواج کرده اید و نارضایتی از زندگی مشترک به سراغ شما می آید.

یا مثلا فرد مورد نظر چندان به این موضوع ها اهمیت نمیدهد و میخواهد هرچه سریع تر صاحب فرزند شود. اتفاقی که می افتد همان نا رضایتی یکی از طرفین از زندگی است.

آنگاه لازم است یا به زور با وضع موجود بسازید. یا به جدایی فکر کنید. یا اصلا دچار خلا های شخصیتی شوید و به فکر برگرداندن عشق سابقتان بیافتید! پس سوالات قبل از ازدواج را جدی بگیرید.

درباره ی آینده زندگی مشترکتان از او سوال بپرسید. خانه ای که قرار است در آن زندگی کنید. هدف زندگی مشترکتان چه خواهد بود و چطور به آنها خواهید رسید؟

سوالات قبل از ازدواج
سوالات قبل از ازدواج

مسائلی که برایتان مهم است را بپرسید

مسائلی که در ادامه درباره ی پرسش های خواستگاری بیان میکنیم ممکن است برای برخی بسیار حیاتی باشد و بعضی افراد نیز اصلا به آنها اهمیت ندهند. پس با توجه به شخصیت و معیار های خودتان این سوالات را گلچین کنید.

سوالات قبل از ازدواج درباره ی تحصیل و اشتغال: چقدر برای تحصیلات دانشگاهی، ادامه تحصیل، اشتغال و استقلال زن ارزش قائل است؟ اگر برایتان مهم است که همسرتان تحصیلات دانشگاهی خاص یا شغل خاصی داشته باشد با و درمیان بگذارید.

در صورت عدم تفاهم خواسته ها در زمینه استقلال مالی، تحصیل و اشتغال ریسک نکنید. ناخودآگاه شما هرگز برای داشتن آنچه که دلش میخواهد دست از تلاش برنمیدارد.

پرسش های خواستگاری درباره ی مسائل اقتصادی : اول ببینید خودتان چه میزان به موضوع مادیات و مسائل اقتصادی اهمیت میدهید. مثلا اگر شما عادت دارید ماهانه به خرید بروید، آیا او این را قبول میکند؟ یا او سال تا سال برای لباس خریدن پول خرج نمیکند؟

به نظر او اگر در چه زمینه ای سرمایه گذاری شود سود مند است؟ آیا شما نیز با او موافقید؟ آیا باهم بر سر پس انداز و نحوه سرمایه گذاری به تفاهم میرسید یا دیدگاه های اقتصادی متفاوتی دارید؟

سوال های قبل از ازدواج درباره ی مسائل مذهبی: اگر درباره ی مسائل مذهبی مقید هستید و برایتان مهم است باید در این باره با او صحت کنید. اگر دیگری نیز در این باره اهمیت ویژه ای قائل است باید در این باره صحبت کنید.

لطفا در هیچ یک از این زمینه ها سعی نکنید دیگری را تغییر دهید. یا نظرات خودتان را به او تحمیل کنید. باید فرد را همانگونه که هست بپذیرید. تفاهم یعنی بدون تغییر شبیه شما باشد نه با اصرار و تغییر.

درباره ی سنت ها و فرهنگ های خانوادگی قبل از ازدواج بپرسید

در کشور های خارجی معمولا مسائلی مثل آداب و رسوم و فرهنگ چندان در نظر گرفته نمیشوند. اما در کشور ما مسائل رسم ورسومات و مناسبات مسئله بسیار مهمی به خصوص در مسئله ازدواج است.

نکته مهم دیگر در فرهنگ ایرانی درباره ی مسائل قبل از ازدواج مسئله خانواده هاست که حتما باید درباره ی آن در سوالات قبل از ازدواج پرسیده شود.  در ادامه درباره ی این مسائل توضیحات کاملی خواهیم داد.

سوالات قبل از ازدواج
سوالات قبل از ازدواج

سوالات جلسه خواستگاری درباره ی رسم و رسومات ازدواج

درباره ی رسومات برگزاری مراسنات عروسی، بله برون، حنابندان یا پاتختی صحت کنید. رسم و رسومات خانواده خودتان را مطرح کنید. اگر شیربها در خانواده شما رسم است آن را بگویید.

درباره ی مهریه، مناسبات معمول در خانواده تان و میزان اهمیت مسائل مختلف با او صحبت کنید.برگزاری مراسم عروسی چقدر برایتان اهمیت دارد؟ موضوع خانه و جهیزیه و محل زندگی چقدر مهم است؟ درباره ی همه این ها بپرسید و نظر خودتان را هم صادقانه بیان کنید.

پرسش های قبل از ازدواج درباره ی خانواده ها

یک زوج پس از ازدواج باید از خانواده ها جدا شوند و به صورت مستقل زندگی کنند. ما تا چه حد به این استقلال معتقدید؟ طرف مقابل چطور؟ نظر وی درباره ی رفت و آمد های خانوادگی چقدر است؟

اگر دوست دارید با خانواده هایتان رابطه صمیمی داشته باشید این رابطه صمیمی تا چه اندازه باشد؟ در دوران عقد قرار است کجا بمانید؟ دوران عقد چه مدت طول بکشد و خانواده ها در این مورد چه نظری خواهند داشت؟

نکته بسیار مهم درباره ی سوالات قبل از ازدواجی که گفته شد

قرار نیست این موضوع ها را به ترتیب بپرسید یا آنها را در یک لیست بلند بالا قرار دهید و جلسه اول خواستگاری داماد را بمب باران کنید. میتوانید سوالات بسیار ابتدایی مانند هدف از ازدواج یا درباره ی شغل و تحصیلا را در جلسات اول بپرسید.

اگر مسائل اولیه مورد نظرتان بود آنگاه به سراغ مسائل مهمتر بروید. و کند و کاو را با سوالات قبل از ازدواج درباره ی شخصیت مرد مورد علاقه تان شروع کنید. اگر تفاهم لازم را ندارید لازم نیست سازش کنید شما فرصت های بیشتر و فوق العاده تری میتوانید داشته باشید.

؛؛شما میتوانید از طریق تلگرام و واتس آپ به صورت رایگان با تیم روانشناسی سربرگ تازه در ارتباط باشید و سوالات خودتان را بپرسید. ما به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما همراهان عزیز سربرگ تازه هستیم؛؛   

۰۲۱۹۱۳۰۵۰۵۹

۰۹۱۲۹۳۰۵۰۲۰

Telegram (برای ارتباط سریع تر با تلگرام روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

Whatsapp (برای ارتباط سریع تر با واتس آپ روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

کانال روانشناسی: sarbargetaze

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
آیا سئوالی دارید ؟

09129305020

در تلگرام بپرسید