عاشق کردن و ازدواجمقالات پیشنهادی

معیار های انتخاب همسر

برای اینکه بدانید چه کسی برای ازدواج مناسب است بخوانید

معیار های انتخاب همسر

برای داشتن زنندگی مشترک موفق باید معیار های انتخاب همسر را بدانید. برای ازدواج کردن با فرد مورد نظر سه موضوع بسیار مهم را در نظر بگیرید. نکته اول ظاهر فرد است .

باید فرد از نظر ظاهری برایتان جذابیت داشته باشد. در مرحله دوم شخصیت وی است. موارد هشدار دهنده و احساسات بدتان را نسبت به فرد مورد نظر نادیده نگیرید. در مرحله سوم درباره ی خانواده و فرهنگشان فکر کنید. 

در سربرگ تازه بر اساس آخرین تحقیقات روانشناسی درباره ی معیار های انتخاب همسر را برایتان بازگو میکنیم. تا بتوانید با دید باز تر و ذهن آگاه تری به انتخاب همسر مناسب بپردازید.

ظاهر فرد مورد علاقه

ظاهر فرد مورد علاقه تان باید برای انتخاب همسر در مرحله اول مورد توجه قرار بگیرد. درست است که در بسیاری از خانواده ها ظاهر را بسیار مورد توجه قرار نمیدهند.  به ویژه برای دختر خانم هایی که میخواهند معیار های انتخاب همسرشان را مشخص کنند.

خیلی ها میگویند مرد که نباید خوشگل باشد! بله و بحث ما هم اصلا زیبایی نیست. بلکه موضوع مهم به دل نشستن ظاهر طرف مقابل است. برای اینکه بدانید چرا ظاهر مهم است به سوالات روانشناسی زیر درباره ی ظاهر طرف مقابلتان پاسخ دهید.

سوالات روانشناسی درباره ی ظاهر طرف مقابل

سوالاتی که در ادامه درباره ی ظاهر طرف مقابل برایتان طرح میکنیم بر اساس واکنش ناخودآگاه شما به ظاهر همسر آینده تان است. بر اساس مقالات روانشناسی که درباره ی جذابیت ظاهری همسر صورت گرفته است سه معیار ظاهری برای انتخاب همسر وجود دارد.

اول آنکه آیا حاضرید فرد مورد نظرتان را با خودتان در مقابل تمامی دوستان و آشنایانتان ببرید. و او را همسر خود معرفی کنید؟ اگر از ظاهر طرف مقابل برایتان خجالت آور است بهتر است قیدش را همین حالا بزنید. پیش از اینکه ازدواج موفق شما به یک رابطه خیانتکار تبدیل شود.

آیا دوست دارید فرزندی کاملا شبیه به او داشته باشید؟ فرض کنید پسری دارید که از نظر اهر کاملا شبیه به مرد مورد نظرتان است. آیا این را قبول میکنید؟ حس علاقه ای که افراد به فرزند حتی فرضی شان دارند موجب میشود به صورت ناخودآگاه آنچه را که قلبا میپسندند برای فرزندشان تصور کنند.

سوم آنکه اگر قرار بود جنس مخالف به دنیا بیایید، مثلا اگر خانم هستید آقا، و اگر آقا هستید خانم به دنیا بیایید، دوست داشتید ظاهرتان شبیه به فرد مورد علاقه تان باشد؟  این ها سه معیار انتخاب همسر از نظر روانشناسی ظاهر هستند.

برای اینکه مطمئن شوید از نظر ظاهری مرد یا زن مورد نظرتان برایتان جذابیت دارد، باید پاسختان به هر سه سوال بالا مثبت باشد. توجه داشته باشید که گاهی در برخورد اول تحریک جنسی، با جذابیت اشتباه گرفته میشود.

چرا جذابیت ظاهری مهم است؟

هر رابطه ای دارای دو طرف است. که در بهترین حالت باید از هر نظر کمترین فاصله را از هم داشته باشند. و مهم تر از آن مورد پسند یکدیگر باشند.همانطور که نداشتن کفویت مالی باعث سرکوفت زدن یکی به دیگری میشود، ظاهر متفاوت هم این تبعات را به دنبال دارد.

شاید بگویید ظاهر برایم مهم نیست و این شخصیت اوست که مرا جذب کرده! اما این یک حقیقت است که حتی اگر خودتان نخواهید، نگاه های دیگران، نظرات اطرافیان یا حتی کنایه های نزدیکانتان خواسته یا ناخواسته روی ذهنتان تاثیر خواهد گذاشت.

و روزی خواهد رسید که این حرف های اطرافیان ذهنیت شما را هم تغییر خواهد داد و آن روز است که در بهترین حالت به تغییر دادن ظاهر عشقتان فکر میکنید. و همین شروع مشکلات شما خواهد بود. 

پس باید پیش از آنکه به ازدواج یا عاشق شدن فکر کنید معیار های انتخاب همسر را بدانید تا بتوانید آگاهانه و آینده نگرانه برخورد کنید.

معیار های انتخاب همسر
معیار های انتخاب همسر

شخصیت فرد مورد علاقه

پیش از هرچیز همانطور که میدانید باید توجه کنید که شخصیت طرف مقابل به شخصیت شما نزدیک باشد. علایق مشترکی داشته باشید و هدفتان از زندگی مشترک و آرمان هایتان یکی باشد.

شما و نیمه گمشده تان باید ارزش ها و ضد ارزش های مشابهی داشته باشید. داشتن عقاید مذهبی مشابه و تعریف مشابه از زندگی خانوادگی، آداب معاشرت و روابط اجتماعی نیز بسیار اهمیت دارد. در بخش بعدی در این باره مثال هایی را آورده ایم تا کاملا منظور از تشابه را متوجه شوید.

به علاوه امروزه در جوامع پر استرس و بی قانون موجود، به دلیل آسیب های اجتماعی و خانوادگی مختلف از جمله طلاق، خشونت، کمبود توجه و … اختلالات شخصیتی بسیار رایج شده اند.

و از آنجا که مراجعه به روانپزشک برای افراد ایراد و کار زشتی محسوب میشود، این اختلالات در فرزندان نمود پیدا کرده و به تدریج باعث پاشیدن خانواده از هم میشود. پس باید به نکات مهم درباره ی اختلالات شخصیتی دقت کنید .

شخصیت های مشابه

مثلا اگر شما شخصیت برونگرا دارید و از گذراندن وقت در مهمانی های شلوغ و وقت گذراندن در محیط های پر سر و صدا لذت میبرید اما طرف مقابلتان فردی درونگرا باشد. و برای انرژی گرفتن نیاز به تنهایی و سکوت داشته باشد، بی شک این دو شخصیت زندگی مشترک خوبی نخواهند داشت.

مثال دیگر مثلا فرض کنید شما فردی با عقاید مذهبی متوسط هستید. و به کسی کاری ندارید. اما فردی که به ازدواج با او فکر میکنید بسیار مذهبی است و به عقیده او باید حتما نهی از منکر و امر به معروف انجام شود. 

خب! بر فرض که شما باهم کنار بیایید و او با ظاهر و پوشش عادی شما کاری نداشته باشد! اما در مقابل دوستانتان یا خویشاوندانتان شروع به نصیحت و موعظه درباره ی خدا میکند. درحالی که در خانواده شما همچین چیزی اصلا رایج نیست.

این کار علاوه بر ترد کردن شما در خانواده تان و حرف هایی که گوشه و کنار از دیگران قرار است بشنوید بی شک موجب بحث وجدال شما خواهد شد. نمیخواهیم بگوییم یکی بد و دیگری خوب است! خیر این فقط یک تفاوت عقیدتی است. 

پس یکی از مهمترین معیار های ازدواج داشتن آرمان ها، عقاید، ویژگی های شخصیتی و تعریف های مشترک از زندگی مشترک است. دقت کنید که لازم نیست کاملا مشابه باشید.

قطعا هیچ دو نفری از دو خانواده و فرهنگ مختلف نمیتوانند با هم تفاهم صد در صد داشته باشند. و داشتن اختلاف نظر طبیعی است. اما باید به دنبال ۱۰۰ بگردید تا حداقل ۸۰ را بتوانید برای زندگی مشترکتان هماهنگ با معیار های انتخاب همسر بیابید.

معیار های انتخاب همسر
معیار های انتخاب همسر

اختلالات شخصیت

برخی اختلالات شخصیتی بسیار رایج در جوامع امروزی که به علت مسئله بسیار مخرب فرزند سالاری در جوامع بوجود آمده اند، عبارت اند از:

  • اختلال خود شیفتگی : خود بزرگ بینی و احساس بینظیر بودن، غرور بیش از اندازه و علاقه به تحقیر دیگران.
  • اختلال شخصیت پارانویید: مشکوک، بد بین به دیگران، توهم خیانت و دروغگویی، خشونت زیاد و ترس و اضطراب شدید در حضور دیگران
  • اختلال شخصیت ضد اجتماعی: بسیار خنده رو و خوش اخلاق، معمولا افرادی بسیار جذاب اما به شدت دروغگو و علاقه مند به گول زدن دیگران. کلاه بردار
  • اختلال شخصیت مرزی: دو شخصیتی، گاهی بسیار سرخوش و بی فکر و دغدغه و گاهی رسیدن به پوچی و خلاء عاطفی و  تنهایی شدید در زندگی- قصد خود کشی

نکته مهم:

در روانشناسی همه چیز یک طیف دارد. مثلا نشانه هایی که در بالا برای هر یک از اختلالات شخصیتی گفته شد، ممکن است در ما و یا هر کس دیگری تا حد بسیار کمی دیده شود. اختلالات گفته شده در فرد بیمار دارای عوارض بسیار مشهود و غیر قابل انکار و کنترل است. هیچ یک از موارد گفته شده در روانشناسی خاصیت صفر یا صدی ندارند.

خانواده فرد مورد نظر در معیار های ازدواج

بله هرچند که شما میخواهید با خود آن فرد زندگی کنید و اخلاق و شخصیت خودش در درجه اول اهمیت دارد. اما حقیقت این است که خانواده او همان کانونی است که عشقتان در آن بزرگ شده است.و به سختی آنچه را که از بچگی در ناخودآگاه وی جای گرفته را تغییر دهید.

پس خانواده را هرگز فراموش نکنید. برای جذب مرد مورد علاقه تان و ازدواج با او به دو نکته مهم درباره ی خانواده طرف مقابلتان توجه کنید. فرهنگ آنها و روابط میان خانواده آنها. به ویژه رابطه فرد مورد نظرتان با خانواده اش.

معیار های انتخاب همسر
معیار های انتخاب همسر

فرهنگ خانوادگی

درباره ی فرهنگ و منش خانوادگی طرف مقابل بسیار تحقیق کنید. درباره ی رفتار های پدر، مادر، خواهر و برادر و حتی فامیل های درجه دوم او از جمله عمه و خاله و دایی و عمو تحقیق کنید.

رفتار های روانشناسی و ناخودآگاه میتوانند ارثی باشند. پس لازم ایت بدانید با چه کسی دارید ازدواج میکنید. اگر در خانواده ای است که به دعا و فال بسیار اعتتقاد دارند. یا خرافات را بیش از اندازه وارد زندگیشان میکنند، بیشتر دقت کنید. این میتواند زندگی مشترک شما را با مشکل مواجه کند.

رابطه فرد مورد نظر با خانواده اش

به هیچ عنوان با کسی که رابطه خوبی با خانواده اش ندارد و مرتب با آنها دعوا میکند و مشکل دارد ازدواج نکنید. اگر خیلی پشت سر خانواده اش بد میگوید، یا دائم از رفتار های آنها شکایت میکند باید به آنها شک کنید. و این شک را هم نادیده نگیرید.

همه انسان ها عاشقانه به خانواده شان محبت واقعی دارد. و به علت این عشق دوست ندارند درباره ی آنها بد بگویند و یا حتی کسی پشت سر آنها صحبت کند. درباره ی علت نا رضایتی او به این میزان از خانواده اش تحقیق کنید. شاید او کلا انسان ایراد گیری است.

بازهم توجه کنید که معیار های انتخاب همسر و تمامی موارد گفته شده درباره ی همسر مناسب شما کاملا نسبی است. و صفر یا صد نیست. بهتر است برای اطمینان از داشتن ازدواج موفق و معیار های انتخاب همسر صحیح از مشاور و یا روانشناس کمک بگیرید.

؛؛شما میتوانید از طریق تلگرام و واتس آپ به صورت رایگان با تیم روانشناسی سربرگ تازه در ارتباط باشید و سوالات خودتان را بپرسید. ما به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما همراهان عزیز سربرگ تازه هستیم؛؛   

۰۲۱۹۱۳۰۵۰۵۹

۰۹۱۲۹۳۰۵۰۲۰

Telegram (برای ارتباط سریع تر با تلگرام روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

Whatsapp (برای ارتباط سریع تر با واتس آپ روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

کانال روانشناسی: sarbargetaze

پکیج بازگشت به عشق و ازدواج
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
آیا سئوالی دارید ؟

09129305020

در تلگرام بپرسید