عاشق کردن و ازدواج

فرق عشق و دوست داشتن

حتما شنیدید که دوست داشتن پایدار تر از عشقه! آیا این تئوری حقیقت داره؟

فرق عشق و دوست داشتن

حتما الان با خودتون میگید فرق عشق و دوست داشتن چیه؟ مگه یکی نیستن؟ یا این سوال براتون پیش میاد که مگه کسایی که عاشقن به هم نمیگن دوستت دارم؟ و کلی سوال های دیگه. حالا در این مقاله سربرگ تازه برای اینکه بتونیم به جواب این سوالات برسیم ابتدا عشق و دوست داشتن را تعریف میکنیم. در پایان هم میتوانید در تست عشق شرکت کنید.

انواع دوست داشتن

فرق عشق و دوست داشتن این است که احساس دوست داشتن می تواند بین دو نفر تا چند نفر وجود داشته باشد. دوست داشتن انواع مختلفی دارد:

  • دوست داشتن در روابط دوستانه
  • زناشویی
  • مادر و فرزند
  • دوست معمولی
  • همکار
  • دانش آموز و معلم
  • حتی دوست داشتن یک شئ یا یک چیز گرانبها

در اینجا مد نظر ما دوست داشتن از روی قلب، احساسات و عاطفه است. پس اگر بخواهیم یک تعریف جامع درباره دوست داشتن داشته باشیم:

یک احساس نزدیکی و صمیمیت که نتیجه داشتن مشترکاتی در زندگی خانوادگی، کاری، تحصیلی، شخصیتی و یا جنسی است

هشدار: این حس ممکن است با هوس اشتباه گرفته شود! 

دوست داشتن و هوس

هوس یک امر کاملا زودگذر است که در نتیجه نیاز ما به یک چیز در وجود طرف مقابل بوجود می آید. مثلا نیاز جنسی، نیاز مالی، نیاز عاطفی و یا نیازهای دیگر… درست مثل هوس غذا میمونه! که شما وقتی گرسنه هستید دلتون غذاهای خوشمزه میخواد. اما به محض سیر شدن حتی اگه اون غذا هم حاضر و آماده باشه، دلتون نمیخواد بخوریدش.

اما دوست داشتن یعنی شما به اون شخص یا چیز بی دلیل علاقه داشته باشید. این تمایل از روی نیاز نباشه. مثلا همه ی ما مادرمون رو دوست داریم حتی اگر او خیلی پیر و از کار افتاده باشه و نتونه به ما کمکی بکنه، باز هم به او علاقه داریم. دوست داریم کنارش باشیم. با اینکه به او نیازی نداریم. این یعنی محبت واقعی.

دوست داشتن و عشق ورزیدن

الان حتما با خودتون دارین فکر میکنین که چه جاهایی از جمله دوستت دارم استفاده کردم و کاربرد درستشو نمیدونستم، چه جاهایی از روی هوس و از روی ترحم به افرادی گفتم دوستت دارم و دل آن ها را شکستم و…. اما صبور باشید بزارید براتون عشق را از دیدگاه روانشناسی تعریف کنم تا بتونیدراحت تر تصممیم بگیرید.

عشق چیست

سوال عشق چیست یکی از اساسی ترین سوالات در زندگی عاطفی هر شخصی است. اما خیلی از آنها نمیدانند واقعا عشق چیست. عشق احساسی در اعماق ناخودآگاه ماست. در ادامه تعریف جامعی از عشق را برایتان آورده ایم:

 یک احساس متفاوت و البته سطحی و کورکورانه در فرد که از روی ناآگاهی و از روی قلب بوجود می آید و با خود تعهد و وفاداری به همراه می آورد.

فرف عشق و دوست داشتن چیست

مطمئنم که یکم گیج شدید بزارید درباره ی فرق عشق و دوست داشتن بیشتر توضیح بدم ، با ما همراه باشید.

چند مورد برای فرق عشق و دوست داشتن :

۱-اگر عاشقتان باشد با گریه شما اشک میریزد و با ناراحتی شما ناراحت میشود اما اگر دوست داشتن باشد هنگامی که اشک میریزید سعی میکند شما را آرام کند و کنارتان باشد.

۲-در عشق اگر نظرات شما حتی اشتباه هم باشد، باز آن ها را تایید و تمجید میکند. و شما از نظر او خوب مطلق هستید. اما در دوست داشتن فرد سعی میکند در زمان مناسب شما را اصلاح کند. تا با کمک هم انسان بهتری شوید.

۳-اگر عاشقتان باشد تحت هیچ شرایطی نمیخواهد شما را از دست بدهد به صورت واضح تر یعنی بدون شما نمیتواند اما در دوست داشتن، فرد راحت میتواند رابطه را تمام کند و دیگر با شما نباشد. چرا که از نظر او خوشحالی شما مهم است. و اگر در کنار او شاد نیستید پس به شما فرصتی برای زندگی شاد میدهد.

تست عشق واقعی طرف مقابل

در تست عشق واقعی طرف مقابل شرکت کنید تا به اطمینان بیشتری درباره ی این حس برسید.

؛؛شما می تونید از طریق تلگرام و واتس آپ بصورت رایگان با تیم روانشناسی سربرگ تازه در ارتباط باشید و سوالات خودتان را بپرسید، ما به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما همراهان عزیز سربرگ تازه هستم؛؛

۰۲۱۹۱۳۰۵۰۵۹

۰۹۱۲۹۳۰۵۰۲۰

Telegram (برای ارتباط سریع تر با تلگرام روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

Whatsapp (برای ارتباط سریع تر با واتس آپ روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

کانال روانشناسی: sarbargetaze

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
آیا سئوالی دارید ؟

09129305020

در تلگرام بپرسید