عاشق کردن و ازدواجمقالات پیشنهادی

روانشناسی عشق و ازدواج

برای اینکه عشق و ازدواج رو بهتر بتوانید مدیریت کنید لازم است چالش های آنها را بشناسید

روانشناسی عشق و ازدواج

روانشناسی عشق و ازدواج یکی از مهمترین حوزه هایی است که نقش روانشناسان نمود پیدا میکند. چرا که امروزه عاشق شدن از حالت اصیل و ناب خود خارج شده و بیشتر بوی هوس و سرگرمی میدهد.

در روانشناسی عشق و ازدواج باید یاد بگیریم که اولا عشق واقعی و محبت حقیقی چیست؟ و چالش هایی که بر سر راه عاشق شدن و ازدواج قرار دارد چیست؟ رفتار های اشتباه در عشق و ازدواج را بشناسیم و برای داشتن رابطه ای طولانی مدت و موفق با بیان صحیح خواسته هایمان تلاش کنیم.

مطالب روانشناسی سربرگ تازه بر اساس آخرین تحقیقات در حوزه روانشناسی عشق و ازدواج گرد آوری میشوند. و امیدواریم بتوانیl قدم مثبتی در جهت داشتن زندگی عاطفی و عشق و ازدواجی موفق برای شما برداریم.

چالش هایی بر سر راه عشق و ازدواج

عشق و ازدواج موفق در دوره ای که عشق های پوشالی و دو روزه زیاد شده اند بسیار چالش برانگیزند.  یکی از مهمترین چالش هایی که بر سر راه عشق و ازدواج وجود دارند خود ما و رفتار اشتباهمان در خصوص طرف مقابلمان هستیم.

نداشتن شناخت کافی درباره ی جنس مخالف و رفتار های او میتواند رابطه عاشقانه را برای ما به عذاب الهی تبدیل کند. پس بهتر از از روانشناسی عشق و ازدواج برای داشتن تجربه ای موفق بهره ببریم.

خب در ادامه بخشی را به روانشناسی مردان و بخش دیگری را به روانشناسی زنان اختصاص میدهیم. حتما تابحال درباره ی زنان ونوسی و مردان مریخی شنیده اید. این نشان دهنده ی تفاوت دو جنس از لحاظ روانشناسی است.

روانشناسی مردان در عشق و ازدواج(زنان بخوانند)

مردان به طور کلی ذات بسیار ساده ای دارند. در عین اینکه سعی میکنند خیلی پیچیده و خاص و آدم جذابی باشند، هرگز نمیتوانند در زمینه پیچیدگی به پای روانشناسی زنان برسند.

مردان در روانشناسی عشق و ازدواج دو نقطه ضعف دارند. اولی آرامش و دیگری محبت. شما به عنوان یک زن میتوانید این دو نکته را در ارتباطتان با طرف مقابل در نظر داشته باشید.

آرامش و محبت در وجود مردان عنصر نادری است. و به همین دلیل است که جذب این دو مولفه در طرف مقابل میشوند. یک زن در عوض سرشار از عشق و آرامش است. پس سعی کنید آنچه را که مردان به دنبالش هستند به آنها بدهید.

آرامش به معنی سکوت یا کم سر و صدا بودن نیست. آرامش یعنی انرژی مثبت.آرامش یعنی شما بتوانید یک شرایط بحرانی طوفان را برای عشقتان یا مرد زندگیتان به یک روز بارانی ساده تبدیل کنید.

پس تمرین کنید. انرژی مثبت و جذب عشق را تمرین کنید. هرگز انرژی مثبت را برای جذب مردان و حتی برگرداندن مرد به رابطه پس از یک جدایی عاطفی فراموش نکنید.

محبت واقعی چیست؟ محبت حقیقی یعنی القای حس دوست داشته شدن. این دوست داشتن باید بی چشم داشت باشد تا بتوان اسم آن را عشق گذاشت.

دو نکته مهم را در روانشناسی مردان فراموش نکنید:

  • دوست داشتن و دوست داشته شدن باید بعد از داشتن شناخت کافی صورت بگیرد. لازم نیست برای عاشق کردن یک مرد از روز اول به او عشق بورزید.
  • آرامش و محبت را باید در شرایط سخت به عشقتان نشان دهید. خوب بودن در شرایط عادی اصلا کار سختی نیست.

حتما میپرسید پس رابطه جنسی چی؟ باید بگوییم که هیچ تحقیق روانشناسی تابحال اثبات نکرده که مردان میل بیشتری نسبت به زنان برای برقراری رابطه جنسی دارند و این کاملا بستگی به خود شخص و ژنتیک او دارد.

این فقط یک باور مرد سالارانه است که مردان نمیتوانند جلوی شهوتشان را بگیرند. که مردان برای توجیه بیخیالیشان نسبت به این موضوع میگویند. پس اگر شما به عنوان یک زن فعلا به رابطه جنسی فکرنمیکنید، قطعا نیمه گمشده شما این را میپذیرد و برای عاشق کردن شما از راههای دیگری وقت میگذارد.

روانشناسی عشق و ازدواج
روانشناسی عشق و ازدواج

روانشناسی زنان در عشق و ازدواج(مردان بخوانند)

زنان موجودات ریزبینی هستند. شاید برای شما به عنوان یک مرد خیلی عادی باشد که یک حرف را امروز بزنید و فردا آن را فراموش کرده باشید. حتی یادتان نیاید که یک ساعت پیش عصبانی شده اید و جر و بحثی بین شما و عشقتان در گرفته است.

اما این موضوع هرگز درباره ی یک زن صدق نمیکند. یک زن قابلیت این را دارد که در یک دقیقه تمامی لحظه های سختی را که او گذرانده و شما به هر دلیلی باعثش بودید را با جزییات جلوی چشمتان آورد.

پس لطفا اگر میخواهید به درک عمیقی از روانشناسی عشق و ازدواج برسید این تفاوت را درک کنید. شما فراموش میکنید اما یک زن  فقط شما را به خاطر علاقه اش به شما میبخشد. پس توجه کنید.

بله نکته اصلی برای عاشق شدن زنان توجه است. توجه فقط پول خرج کردن نیست بلکه توجه یعنی اهمیت دادن به احساساتش. بله گاهی کادو های بی دلیل میتواند تاثیر بسیار مثبتی بر رابطه تان داشته باشد اما آنچه که یک زن را هر روز عاشق تر میکند توجه است.

به لباس هایش توجه کنید. از ظاهرش تعریف کنید و بگویید که او تنها کسی است که شما دوستش دارید. سعی نکنید حسادت او را بر بیانگیزید. این شاید برای شما یک تفریح بنظر برسد اما برای او یک تهدید جدی است.

کادو های بدون مناسبت حتی کوچک میتواند نامزد یا دوست دختر شما را عاشق تر کند. به خواسته هایش احترام بگذارید و آنها را مسخره ندانید. زنان برای عاشق کردن و ناز کردن آفریده شده اند. و احساسات لطیفی دارند.

این  یک غریزه است. هرگز از زنان انتظار نداشته باشید اول به شما ابراز علاقه شدید بکنند. این اساسا با ذات زنانگی و لطافت روحی آنها متفاوت است.

رفتار های اشتباه در رابطه

گاهی فردی که انتخاب کرده ایم از هر نظر متناسب با خواسته های ماست. شخصیت مشابهی با ما دارد و اهداف مشترکی داریم. اما یک جای کار میلنگد! دائم جر و بحث میکنیم یا بار رابطه بر دوش یکی از زوجین قرار میگیرد.

این ها نشان از وجود رفتار های اشتباه در رابطه است. یکی از رایج ترین رفتار های اشتباه در موارد روانشناسی عشق و ازدواج محبت زیادی است. که به سرعت باعث از هم پاشیدن یک رابطه از هم یشود.

در ادامه درباره ی معنای این محبت زیادی و پیامد های منفی مجبت های زیادی از دیدگاه روانشناسی عشق و ازدوج صحبت خواهیم کرد.

محبت زیادی

میدانید که یکی از نشانه های عاشق شدن داشتن محبت واقعی به طرف مقابل است. بی چشم داشت کمک کردن یا ابراز عشق بی انتظار بازگشت آن یکی از نشانه های عشق است.

اما نکته مهم اینجاست که متاسفانه برخی افراد برای اینکه بیشتر مورد توجه دیگران یا پارتنر خود قرار بگیرند، بی مهابا و بی حد و مرز محبت میکنند.  فرقی هم ندارد زن یا مرد. هر دو این اشتباه را دارند.

از نظر روانشناسی عشق و ازدواج محبت بی قید و شرط چند پیامد دارد که همه آنها جزء آسیب های رابطه شناخته میشوند.

  • بی مسئولیت شدن طرف مقابل
  • خسته شدن یکی بعد از مدتی تحمل تمامی بار رابطه
  • از بین رفتن میل جنسی در میان طرفین
روانشناسی عشق و ازدواج
روانشناسی عشق و ازدواج

پیامد های منفی محبت زیادی از یدگاه روانشناسی عشق و ازدواج

خب این سه مورد را به صورت خلاصه تعریف میکنیم برای اطلاعات دقیق تر درباره ی روانشناسی عشق و ازدواج میتوانید با شماره های ما در واتساپ یا تلگرام در ارتباط باشید.

بی مسئولیت شدن طرف مقابل که اولین پیامد محبت بیش از اندازه است. به طوری که وقتی شما مدام انجام کارها و برقراری آرامش و سلامت در رابطه را بر عهده گرفتید دیگری خیالش راحت است.

با خودش میگوید خب مشکلی نیست هر اتفاقی بیافتد او حواسش هست. این رفتار ممکن است حتی به پرخاشگری، سرخوردگی و نا عدالتی در رابطه تان نیز کشیده شود. پس از محبت بیش از اندازه بپرهیزید.

همانطور که در مقاله چگونه جذاب باشیم گفتیم برای جذاب بودن نباید همیشه در دسترس بود. پیامد منفی دوم درباره ی خسته شدن یکی بعد از مدتی تحمل تمامی بار عاطفی رابطه است.

تحمل تمامی بار عاطفی رابطه

از نظر روانشناسی عشق و ازدواج ، هر رابطه ای دارای یک بار است. این بار یعنی توانایی مدیریت داخلی و خارجی رابطه. این بار به خصوص بعد از ازدواج بوجود می آید.

بعد از ازدواج علاوه بر کنترل کردن روابط بین فردی شما و عشقتان لازم است روابط بیرون از رابطه را با خانواده ها نیز تنظیم کنید. افزایش بار مسولیت مخارج و مسولیت های زندگی و در عین حال پیشروی به سمت اهداف زندگی مشترک همه و همه بار سنگینی است که زوجین باید با کمک هم به دوش بکشند.

حال فرض کنیم خانم خانه با برعهده گرفتن مسولیت مدیریت داخل خانه نصف این بار را بر عهده بگیرد. و به واسطه محبت زیادی بعد از ازدواج با مرد مورد علاقه اش، و یا حتی به دلیل عدم اطمینا به دیگری برای مدیریت درست، کم کم مسولیت مدیریت خارجی خانه نیز بر دوش زن می افتد.

مثلا خرید کردن، برنامه ریزی برای مخارج و پس انداز و … را نیز زن انجام میدهد. این وسط مرد فقط وظیفه دارد سر کار برود، پول در بیاورد و در نهایت روی کاناپه لم بدهد و بگوید اگر من نبودم میخواستی چیکار کنی؟

مثال بالا در مورد زن ها هم قابل بررسی است. اما به دلیل رفتار های مادرانه که بیشتر در خانم ها دیده میشود، مثال مذکور رایج تر است.

در نهایت این رفتار ها باعث میشود زن یا مرد بی مسولیت تر حس کند که دارد با پدر یا مادر خود زندگی میکند و نیازی نیست مسئولیت یک زندگی را بر عهده بگیرد. پس از کانون ازدواج دور میشود. خیانت و سرد شدن رابطه عاشقانه و بخصوص تغییر در زندگی جنسی زوجین در ادامه این رفتار ناصحیح در رابطه بوجود می آید.

بیان صحیح خواسته ها

برای اینکه رابطه سالمی از دیدگاه روانشناسی عشق و ازدواج داشته باشیم لازم است روش صحیح بیان خواسته هایمان را بلد باشیم. بسیاری از جر و بحث ها و دعوا ها در چهارچوب زندگی عاشقانه به دلیل نداشتن مهارت بیان صحیح خواسته ها بوجود می آید.

در یک فرایند صحیح بیان خواسته در روانشناسی دو مرحله وجود دارد. اول بیان شرایط و احساسات و دوم بیان درخواست و پیامد. این دو مرحله باید با آرامش و بدون عصبانیت، طعنه و  در شرایطی محبت آمیز بیان شود.

بعد از اینکه خوب با خودمان فکر کرده ایم و دقیقا میدانیم از چه چیزی ناراحتیم و انتظار داریم در شرایط مشابه بعدی چه رفتاری با ما بشود باید به بیان صحیح خواسته هایمان دت بزنیم. تا بتوانیم نتیجه دلخواه را بدست آوریم.

روانشناسی عشق و ازدواج
روانشناسی عشق و ازدواج

بیان شرایط و احساسات

این مرحله بسیار مهم است. شما در هنگام صحبت کردن نباید عصبانی باشید. و سعی نکنید دیگری را نیز عصبانی کنید. لازم نیست بگویید شبیه مادرت هستی یا داداشت هم مثل تو است!

فقط کافیه که شرایط دقیق لحظه ای که ناراحت شدید را بیان کنید. مثلا دیشب در مهمانی وقتی که من توی جمع داشتم درباره ی فلان موضوع صحبت میکردم و تو پریدی وسط حرفم کمی ناراحت شدم.

بعد از اینکه شرایط و موقعیت را یادآوری کردید حالا نوبت به بیان دلیل شما برای ناراحت شدن میرسد. مثلا من ناراحت شدم چون حس کردم تو اصلا به حرف های من اهمیت نمیدی. و درمقابل بقیه احساس سرافکندگی کردم.

به یاد داشته باشید که شما دنبال مقصر دانستن دیگری نیستید پس تکیه کلامتان را از روی کلمه “تو” بردارید. مثلا تو همش تو حرفم میپری یا تو به من اهمیت نمیدی! این ها بدترین شیوه بیان احساسات هستن. چون علاوه بر انرژی منفی دیگری را نیز برای دعوا کردن تحریک میکنید.

بیان درخواست و پیامد

یک انتقاد سازنده و درخواست صحیح باید حتما شامل راهکار باشه. در غیر این صورت فقط یک غر زدن بدون هدف به نظر میرسه. مثلا در مثال مذکور میتوانیم اینطور راهکار و خواسته خودمان را بیان کنیم.

عزیزم اگه میشه لطفا دفعه بعد اگه من داشتم صحبت میکردم و شما هم حرفی برای گفتن داشتی، اجازه بده تا صحبت من تمام شود و بعد باهم به صحبت های قشنگ تو گوش کنیم.

خب میبینید که هیچ خشونتی در این نوع درخواست کردن نهفته نیست. اما باید پیامد های منفی که تکرار این رفتار اشتباه میتواند در رابطه عاشقانه مان بگذارد را نیز بیان کنیم.

مثلا اگر دوباره این کار را تکرار کنی من دیگر با تو در جمع حاضر نمیشوم. یا اگر موضوع چندان مهمی نیست میتوانید از جرایم نقدی استفاده کنید. و پیامد های منفی را باید حتما به صورت جدی پیگیری کنید.

اگر این رفتار اشتباه ادامه دار باشد بر سر تصمیم خود مصمم بمانید و تنبیه را اجرا کنید. هرگز کوتاه نیایید. کسی که قانون را بشکند جریمه میشود. برای زندگیتان قوانین را تعریف کنید. تا بتوانید برای یک مرد دست نیافتنی باشید.

؛؛شما میتوانید از طریق تلگرام و واتس آپ به صورت رایگان با تیم روانشناسی سربرگ تازه در ارتباط باشید و سوالات خودتان را بپرسید. ما به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما همراهان عزیز سربرگ تازه هستیم؛؛

۰۲۱۹۱۳۰۵۰۵۹

۰۹۱۲۹۳۰۵۰۲۰

Telegram (برای ارتباط سریع تر با تلگرام روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

Whatsapp (برای ارتباط سریع تر با واتس آپ روی لینک آبی رنگ کلیک کنید)

کانال روانشناسی: sarbargetaze

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
آیا سئوالی دارید ؟

09129305020

در تلگرام بپرسید