جدید ترین هامقالات پیشنهادی

ازدواج سفید چیست؟ آمار ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید چیست؟ آمار ازدواج سفید در ایران

این مقاله به برسی واقعیت های ازدواج سفید میپردازد. آیا میدانید ازدواج سفید چیست؟

باتوجه به سخت تر شدن ازدواج و روند رو به رشد طلاق الگو برداری از جامعه غربی در ایران افزایش یافته و با یک پدیده ای به نام ازدواج سفید رو برو هستیم، این نوع ازدواج در ایران و بخصوص شهر تهران آمار روبه افزایشی دارد.

ازدواج سفید چیست؟

در واقع ازدواج سفید به معنی همخانه شدن دو فرد بدون ازدواج رسمی است، در این نوع ازدواج طرفین بدون خوانده شدن صیقه محرمیت و بدون مراحل قانونی پیوندی را در بین خود ایجاد میکنند و یک رابطه زناشویی مانند شکل میگیرد.

این همخانگی و یا همبستری شباهتی به ازدواج رسمی که طبق اصول مذهبی و فرهنگی ما شکل میگیرد ندارد، از دواج سفید دارای معایب و مشکلات بسیار زیادی هست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دلایل گرایش بیش از حد جوانان به ازدواج سفید چیست؟

دلایل افزایش ازدواج سفید را میتوان به ۵ بخش اصلی تقسیم بندی کرد:

سخت شدن ازدواج

متاسفانه باتوجه به نرخ درآمد پایین، وضعیت نابسامان اقتصادی خانواده ها و جوانان ازدواج کردن و تشکیل یک زندگی مشترک بیش از حد دشوار شده است، هزینه های ازدواج و تشکیل خانواده و انتظار والدین به میزانی افزایش یافته است که برخی از جوانان بصورت کامل از ازدواج منصرف میشون و باتوجه به نیاز هایی که دارن تن به ازدواج سفید میدهند زیرا این نوع روابط برخی از شرایط را آسان تر می کند.

نپذیرفتن مسئولیت

اصلی ترین مسئله ازدواج تعهد زوجین به یکدیگر است، بنیان خانواده نیاز به مسئولیت پذیری از سوی مرد و زن رادارد مسئولیت هایی مانند فراهم کردن شرایط رفاهی مادی و معنوی، ایجاد حس آرامش و پشتیبانی، تربیت فرزند برقراری روابط خانوادگی و… تقریبا میتوان گفت بسیاری از افراد در زندگی خود علاقه ای به مسئولیت پذیری ندارند با ازدواج کردن مسئولیت های بوجود می آید که فرد باید بصورت کامل این مسئولیت ها را پذیرا باشد. اما در ازداواج سفید این مسئله مطرح میشود که توجه این افراد را به خود جذب میکند نداشتن مسئولیت در قبال بسیاری از نکات در یک زندگی مشترک.

داشتن روابط غیر شرعی

وقتی پای مسائل جنسی به میان می آید و شخص میزان این روابط را در زندگی خود افزایش میدهد و دچار اعتیاد به این نوع ارتباط غیر اخلاقی  میشود همیشه سعی در افزایش و بوجود آوردن این موقعیت ها دارد با توجه به اینکه ازدواج سفید این موقعیت را در اختیار فرد قرار میدهد که نیاز خود را از این مسئله برداشت کند پس از نظر شخص مورد نظر این نوع ازدواج یک انتخاب مناسب هست زیرا هیچ نوع بار مسئولیتی ایجاد نمی کند و اتمام این رابطه بسیار راحت است.

تاثیر پذیری از فرهنگ غرب

کاملا روشن هست که در فرهنگ ما جایی برای این نوع روابط و ازدواج ها نیست. ازدواج سفید بصورت کامل از طرف خانواده های ایرانی رد میشود. همواره تاثیر گذاری فرهنگ غرب بر روی جوانان ما بسیار زیاده بوده از نوع پوشش تا روابط عاطفی و اجتماعی، ازدواج سفید یک نوع ازدواج است که متعلق به فرهنگ غربی میباشد و متاسفانه شاهد روند رو به روشت تاثیر پذیری از فرهنگ غربی هستیم.

افزایش آمار طلاق

مسئله طلاق در جامعه ما افزایش چشمگیری داشته، و آمار نشان میدهد که روز به روز به تعداد کسانی که بعد از طلاق وارد رابطه ی مانند ازدواج سفید میشوند بسیار افزایش یافته است. شخص بعد از جدا شدن دچار بسیاری از مشکلات و کمبود ها میشود در جامعه نگاهی متفاوت و منفی را احساس میکند بعضی از افراد از سوی خانواده طرد میشوند وقتی موقعیتی برای ازدواج سفید و ایجاد یک رابطه بدون مسئولیت را مشاهده میکنند وارد این رابطه میشوند.

«چنین افرادی برداشت درستی از خانواده و کارکردهای آن ندارند، خیلی دیر به بلوغ فکری لازم برای تعهد و مسئولیت پذیری ازدواج می رسند و از آن می گریزند زیرا یک الگوی موفق در مورد ازدواج و خانواده تجربه نکرده اند.»

تحقیقات نشان داده است زنان در چنین رابطه هایی بیش از انواع دیگر ازدواج دچار خشونت خانگی می شوند و چنین روابطی زودتر از ازدواج های رسمی و شرعی از هم می پاشد.

روانشناسان معتقد هستند کسانی که چنین سبکی از زندگی هم خانگی فاقد پیوند را انتخاب می کنند کارکردهای خانواده را باور ندارند زیرا نزد نزدیکان خود آن را تجربه نکرده اند.

این امکان برای مراجعه کنندگان فراهم شده تا بتوانند از پشتیبانی رایگان برای پرسش سوالات خود استفاده کنند، پاسخگویی از طریق واتس آپ و تلگرام انجام می شود.

تلگرام telegram

واتس آپ Whatsapp

۰۹۱۲۹۳۰۵۰۲۰

لینک کانال تلگرام: sarbargetaze

مطالب مرتبط:

معایب ازدواج سفید

چگونه یک رابطه شکست خورده را برگردانیم

دینامیک های مرد و زن در روابط عاشقانه

چگونه عشقمان را عاشق خود کنیم

چگونه با اعتماد بنفس باشیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
آیا سئوالی دارید ؟

09129305020

در تلگرام بپرسید